Będzie rekonstrukcja w Sosnowcu

8 czerwca, 2022 by Brak komentarzy

Już 19 czerwca w Sosnowcu pojawią się rekonstruktorzy. Odtworzą na ulicach miasta wydarzenia czerwca 1922 roku, kiedy to Śląsk został przyłączony do Polski. W wydarzeniu udział weźmie grupa 70 osób, w tym 25 kawalerzystów.
W 1921 roku w plebiscycie mieszkańcy części gmin Górnego Śląska zadecydowali o przyłączeniu tych terenów do Polski. Sytuacja ta stała się faktem 20 czerwca 1922 roku poprzez wkroczenie Wojsk Polskich pod przywództwem generała Stanisława Szeptyckiego. Oddziały wyruszyły z Sosnowca, by uroczyście wmaszerować do Katowic.

Wydarzenia odtworzone

Właśnie te wydarzenia sto lat później odtworzy grupa rekonstruktorów. 70 osób, w tym 25 kawalerzystów na koniach, zgromadzą się na parkingu przy ulicy Sobieskiego 64, by przemaszerować w kierunku Katowic.
Same uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:30 od uroczystego złożenia kwiatów, wykładu historycznego i uroczystego zerwania łańcucha, reprezentującego dawną granicę pomiędzy Śląskiem a Polską. O godzinie 11:00 natomiast grupa przemaszeruje ulicą Sobieskiego do Katowic, kontunuując pochód aż do Szkoły Podstawowej 44 przy ulicy Morawa 86.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *