Remont gloriety coraz bliżej

15 października, 2021 by Brak komentarzy

Urząd Miejski w Sosnowcu wyłonił wykonawcę, który sprawi, że Perła Pogoni w Parku Dietla odzyska swój blask. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku, a w budżecie przewidziano dodatkowe środki na ten cel. Wcześniej zaplanowana niższa kwota nie pozwoliła na znalezienie zainteresowanej firmy.
Zapomniana glorieta zlokalizowana w Parku Dietla zmieni oblicze za sprawą głosowania mieszkańców w ramach sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego. Na odnowienie ponad 100-letniego zabytku pierwotnie zarezerwowano niemal 470 tysięcy złotych, jednak okazało się to zbyt niską ceną. Po negocjacjach wyłoniono firmę, która zadeklarowała odrestaurowanie obiektu na 602 tysiące złotych.

Pod ścisłym nadzorem

Zarówno glorieta, jak i cały Park Dietla znajdują się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, co oznacza, że bytomska spółka Artinventis odpowiedzialna za renowację będzie musiała uzyskać wszystkie pozwolenia, konsultując swoje działania z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Renowacja obejmuje zabezpieczenie fundamentów, tarasów, murów, posadzek oraz odtworzenie detali historycznych. Glorieta powróci do dawnej kolorystyki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *